Na trhu se dnes běžně prodává špaldová mouka. Někteří lidé však přesně neví, co špalda je, odkud pochází, a mohou se i domnívat, že se zas jedná o nějakou moderní novinku, která je jen důvodem k zisku mnoha obchodníků.
Co rozumíme pod pojmem „špalda“
Špalda je původní odrůda pšenice, která se pěstovala na našem území již před staletími. Pšenice se však stala jednou z prvních zemědělských plodin, které byly podrobovány šlechtění a různým pěstitelským experimentům, ovšem ne vždy s pozitivními výsledky. Proto mnozí odborníci považují právě původní plodinu za cennější z hlediska biologické využitelnosti a obsahu živin.
Dnes je o ní poměrně značný zájem, lidé se totiž snadno a rychle dovtípí, co jim přináší užitek, a tak nejde jen o nějaký novodobý módní trend, nýbrž návrat k původním hodnotám, které naši předkové považovali za základ pro přežití.
Odložte výrobky z bílé mouky
Bílá mouka byla nesmírně oblíbená mezi šlechtici, kteří si pochvalovali její vzhled – když se totiž z původního zrna odstranila povrchová vrstva, působila dojmem ryzí čistoty a všechny pekařské výrobky byly lákavé již na první pohled. V té době si však dostatečně lidé neuvědomovali, že si zadělávají na vážný problém. Nejvíce živin se samozřejmě nachází v té odstraněné slupce, nikoli v jádru (endospermu). Zrno ochuzené o vlákninu a minerální prvky a některé vitamíny tak ve spojení s lepkem vytváří základ pro vznik civilizačních nemocí včetně té nejobávanější – rakoviny tlustého střeva.
Lepek jako součást původní pšenice špaldy nepůsobí zdravým jedincům žádné zdravotní potíže a může být zařazován do jídelníčku pravidelně. Návratem k původním tradicím a hodnotám našich předků se tak vracíme i více ke svému vlastnímu já – ke svému zdraví. A to je to nejcennější, co máme, bez ohledu na výši bankovního konta, sbírku zlata či vlastnictví nemovitostí.