Nebankovní úvěry si po dlouhá léta držely pověst coby nevýhodných a mnohdy předražených produktů. Tak proč jsou dnes pro mnohé preferovanější pře samotnými bankovními úvěry? Pojďme tomu společně přijít na kloub.
- Rychlost vyřízení
S některým z úvěrových produktů má co dočinění každý druhý Čech, není proto asi zapotřebí spotřebitelský úvěr nějak dlouze představovat. Co možná ale stojí za to zmínit je americká hypotéka, která se začala v portfoliu nebankovních společností objevovat teprve nedávno.
Banky ke každé žádosti přistupují individuálně, i z tohoto důvodu je schvalovací proces zdlouhavý. A i když se banky aktuální situaci do jisté míry přizpůsobily a mnoho úkonů je možné vyřídit i z pohodlí domova, za některými je zapotřebí osobní přítomnost v bance. Jednou z nich je i žádost o úvěr, kdy je potřeba absolvovat ústní pohovor, vyjednat podmínky, přežít zdlouhavé papírování i byrokracie a nakonec čekat na verdikt dané instituce.
U většiny nebankovních společností je ale postup diametrálně odlišný od toho v bance. Půjčku můžete vyřídit pomocí online formuláře. Vyřízení je tak rychlé a na vyjádřená nebankovní společnosti čekáte jenom pár minut. Tyto společnosti totiž pracují s automatickým schvalovacím systémem, který dle zvolených kritérií schválí nebo zamítne žádost o úvěr velmi rychle. Rychlost vyřízení ale do jisté míry zapříčiňuje vyšší úmrtnost žádostí.
- Benevolentnější podmínky
Bankovní instituce prověřují při každé žádosti bonitu klienta, pokud není dostatečná, dojde k automatickému zamítnutí. Tu ovlivňuje celá řada faktorů, jako je věk žadatele, měsíční příjmy/výdaje či záznamy v registrech.
Nebankovní instituce ale nabízí benevolentnější podmínky a s otevřenou náručí čekají na každého žadatele, který v bance neuspěje. Do registru dlužníků buď vůbec nenahlíží, nebo neberou negativní záznam v potaz.