Stylovou japonskou zahradu můžeme vytvořit i u nás. Proč ne? Jsou velice oblíbené skoro po celém světě. Japonští mistři zahradníci pilovali jejich styl po dlouhá staletí! Největšího rozmachu se dočkaly tyto zahrady v období středověku. To vznikly jejich skupiny podle typu návštěvníků a způsobu využití. Jsou to zahrady parkové, rezidenční, čajové, meditační a suché.
Při tvorbě postupujeme vždy citlivě, především pokud nemáme dost místa. Je potřeba, aby japonská zahrada dobře „zapadla“ do českého okolí. Když je naše zahrádka malá, je vhodnější vybudovat si v její části jen „japonský koutek“. Využít k tomuto účelu můžeme samozřejmě také předzahrádku, terasu či balkon. Skutečně „rozmáchnout“ se v tomto směru mohou milovníci japonských zahrad, kteří jsou majiteli velkých pozemků. Ti zde mohou mít nejen nádoby a záhony s charakteristickými rostlinami, ale i dlouhé upravené cestičky, lavičky a dřevěné altány lákající návštěvníka k nerušenému odpočinku. A třeba také jezírka i potůčky s klenutými můstky.
Zahrady vytvořené japonskými mistry jsou skutečně uměleckými díly. I nejmenší detail má v nich hluboký filozofický význam. Ovšem krásnou zahradu v tomto stylu umí vytvořit i mnoho našich zkušených zahradníků a architektů. Když se rozhodneme pro tu rozsáhlejší, jistě se vyplatí využít jejich služeb. Na její menší verzi, koutek nebo terasu si můžeme jistě troufnout i sami, musíme ale znát charakteristické rostliny i jiné důležité prvky. A umět je v daném prostoru správně použít. Které to jsou?
Vybíráme rostliny
Vybírat můžeme z různých druhů jehličnatých nebo listnatých bonsají, které umístíme do nádob či na záhony. Dále oblíbené sakury, javory a bambus. Z květin se hodí například azalky. U vody a ve vodě najdou své místo krásné kosatce a lekníny.
Přidáme vodu, kameny a písek
Velké kameny různých tvarů vypadají dekorativně v záhonech, ploché na cestičkách. Písek využijeme nejen na cestičky. V tzv. suchých zahradách symbolizuje po pečlivé úpravě vodní hladinu. Pokud máme možnost, na vodu bychom neměli zapomínat. Kde je dost místa a vody, budujeme jezírka, potůčky i vodopády. Ale i na malé zahrádce či na terase se nemusíme vody vzdávat. Umístit tam můžeme přiměřeně velkou nádrž. A do ní zlaté rybky!