Nemůžete ani cítit obchody? Týdenní nákup je pro vás nutné zlo, které podstupujete se sebezapřením? Pak vám gratulujeme, vás se závislost na nakupování, neboli shopaholismus, netýká.
Pole jednoho z telefonických průzkumů z let 2008 a 2010 na přibližně 2500 respondentech se ukazuje, že přes 6 % Američanů trpí nějakou závislostí na nakupování. Globálně pak procento roste až k číslu 10 %. Tedy každý desátý z nás nemá své nakupování zcela pod kontrolou.
A čím se shopaholismus vyznačuje?
• neustálou potřebou nakupovat něco nového – nezáleží, zde se jedná o potraviny, nový kousek oblečení či elektroniky,
• utajené nákupy – asi jeden z největších problémů, neboť shopaholik se snaží utajit své chování, nové zboží komentuje, že se jedná o dárek od někoho, že šlo o výhodnou koupi apod. Problémem může být, když si na nákupy začne půjčovat, nákupy nadále tají a vše vyjde najevo, až když může být pozdě – shopaholik nezvládá splácet,
• trávení volného času v nákupních střediscích – shopaholikovi nedělá problém strávit celý víkend v nejbližším obchodním domě, kde si prochází jednotlivé butiky, zkouší, nakupuje, zajde na oběd a večer do kina na poslední novinku.
Soužití s shopholikem může být velmi náročné. V podstatě se jedná o podobnou závislost jako je ta na drogách, alkoholu, sladkostech. Dotyčný v nejhorší formě nedokáže ovládnout svoji touhu a závislost, tráví čas v obchodech, utrácí peníze za zbytečnosti, což vede k rozepřím s okolím, které ho přirozeně nechápe.
Léčba je samozřejmě možná, ale opět platí jako u všech závislostí, že dotyčný postižený musí chtít, musí si přiznat, že má problém. A ten chtít řešit. Jaké jsou možné triky, jak dostat nakupování pod kontrolu:
• limit na platebních kartách,
• najít si koníček, který nám povede zaplnit čas, najít jiný smysl života,
• uložit si úkol, než danou věc koupíte – je jistá šance, že dříve než úkol dokončíte, nákupní chuť vás přejde.